Aleksandra Orlić Pačariz po zanimanju je doktor stomatologije. Završila je osnovnu i srednju školu u Sarajevu. Izbjeljivanje zuba je estetski ne restaurativni postupak koji može da promjeni boju i nijansu naših zuba. Boja zuba je fizička osobina svjetlosti koju prima naš vizuelni aparat, osjećaj čula vida.
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua.
Marilyn Gilbert
Aleksandra Orlić Pačariz: Izbjeljivanje zuba
Aleksandra Orlić Pačariz po zanimanju je doktor stomatologije. Završila je osnovnu i srednju školu u Sarajevu. Izbjeljivanje zuba je estetski ne restaurativni postupak koji može da promjeni boju i nijansu naših zuba. Boja zuba je fizička osobina svjetlosti koju prima naš vizuelni aparat, osjećaj čula vida.
Za opisivanje boje prirodnih zuba upotrebljavamo dvije karakteristike:
Opalescencija-efekat gleđi koji se javlja zbog različitog prelamanja svjetlosti različitih organskih i neorganskih komponenti, odnosno sposobnost kristala hidroksi l- apatita da reflektuju svjetlost. Rezultat toga svjetlost kraćih talasnih dužina se reflektuje i proizvodi plavičast odsjaj, koji može da varira od plavičastog preko sivkastog do bijelog odsjaja. Fluorescencija je efekat apsorbcije svjetlosne energije, a zatim difuzno reflektovanje u obliku vidljivog spektra boja(odnosi se na organski sadržaj-pigment I na dentinsko tkivo.
Na boju utiče i proces starenja.
Zubi mladih osoba su bijeli i sjajni, gleđ bolje reflektuje svjetlost-plavičast odsjaj, deblji sloj dentina i sloj gleđi. Kod starijih osoba zubi su tamni i istrošeni, sklerotični, gleđ tanja zbog čega boja dentina postaje dominantnija. Određivanje boje zuba-boja se može odrediti vizuelnom (standardizovani ključ boja) i instrumentalnim metodama (kolorimetri, digitalna kamera, spektroradiometri, spektrofotometri i dr. uređaji).
AMC Entertainment sparks calls for scrutiny
Tehnika izbjeljivanja vitalnih zuba u ordinaciji
Ovu tehniku izbjeljivanja izvodi isključivo stomatolog. Izvodi se primjenom gela na bazi vodonik-peroksida od 6% do čak 50%. Prije primjene gela treba zaštititi okolnu gingivu primjenom nekog tečnog koferdama (opaldam, ruberdam, liquidam). Gel za izbjeljivanje se nanosi pomoću aplikatora na vestibularnu površinu zuba, obično do drugog premolara, debljine oko 2mm,prekrivajući cijelu površinu zuba. Poslije aplikacije može se aktivirati hemijskom reakcijom, halogenom lampom(380-520nm),plazma lampom, LED lampom ili laserom, što zavisi od vrste gela, tačnije apsorpcionog spektra lampe i fotoinicijatora koji se nalazi u gelu. Vrijeme aplikacije zavisi od izbora materijala i načina njegove aktivacije. Može biti u intervalima od 15 do 30sec (laser) ili do 30min (lampa, hemijski). Isti postupak se po potrebi može ponoviti još dva puta nedeljno. Poslije slijedi njegovo uklanjanje, uklanjanje sistema koferdama, čime se terapija završava. Neka istraživanja su pokazala da postoji direktna zavisnost između povećanja koncentracije vodonik-peroksida i demineralizacije gleđi uticaj na mikrotvrdoću gleđi, neka istraživanja to negiraju, preporuka je ipak da se poslije izbjeljivanja vitalnih zuba primjene sredstva za remineralizaciju gleđi na bazi natrijum-fluorida ili amorfnog kalcijum-fosfata. U novije vrijeme već se u sastavu gela nalazi sredstvoya remineralizaciju.
Izbjeljivanje avitalnih zuba
Koriste se gelovi visoke koncentracije vodonik-peroksida i natrijum-perborata (>30%). Obavezno prije aplikacije provjeriti kvalitet kanalne opturacije. Kanalnu opturaciju trba ukloniti 1do2mm apikalno od gleđno-cementne granice, zatim postaviti glas-jonomer cement kojim sprječavamo dalje inhibiranje pigmentaiz endodonskog silera i neželjeni prodor materijala za izbjeljivanje. Dalji postupak je kao kod vitalnih zuba. Kada se tretman izbjeljivanja završi, kavitet se poslije ispiranja zatvori privremenim ispunom do sljedeće posjete kada se postupak ili ponavlja ili se zub definitivno zatvara. Postoji još i ,,šetajuća” tehnika (,,walking” bleach) u toj tehnici se se u kavum pulpe postavlja aktivni agens, komora se zatim privremeno zatvara, a agens se ponovo mijenja nakon određenog vremena, do 7 dana i nakon kontrole boje, postignutog rezultata, zub se završava.
Izbjeljivanje zuba je popularna estetska procedura koja pomaže osvježiti osmijeh i poboljšati samopouzdanje pacijenta.
Prije nego što se odlučite za izbjeljivanje zuba, uvijek je najbolje konsultovati se sa stomatologom kako biste utvrdili najprikladniju metodu i dobili personaliziranu njegu za svoj osmjeh. Kao sto su oči ogledalo duše, tako su zubi ogledalo vašeg zdravlja, treba te ih čuvati.
2 Comments
admin
Proin ac quam et lectus vestibulum blandit. Nunc maximus nibh at placerat tincidunt. Nam sem lacus, ornare non ante sed, ultricies fringilla massa. Ut congue, elit non
admin
Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Ut arcu libero, pulvinar non
Comments are closed.